v

v

۱۳۹۱/۰۲/۱۸

آمریکا خواهان 'گام های عملی فوری' ایران برای اعتمادسازی شد


"جامعه بین الملل نگران آن است که ایران اجازه دسترسی به اطلاعات، مدارک و اماکن مورد نظر نمایندگان آژانس را به آنها ندهد، در حالی که این دسترسی می تواند به حل بحران هسته ای ایران کمک کند.

آمریکا روز دوشنبه ۱۸ اردیبهشت ماه (۷ مه) از ایران خواست که در جریان مذاکرات اتمی این کشور با گروه ۱+۵ برای ایجاد اعتماد "گام های عملی فوری" بردارد.
رابرت وود، نماینده آمریکا در آژانس بین المللی انرژی اتمی در کنفرانسی در وین گفت: "ما همچنان نسبت به پافشاری ایران در مورد عدم پایبندی به تعهداتش در مورد توافقنامه منع گسترش سلاح های هسته ای نگران هستیم."
آقای وود همچنین تاکید کرد که ما به دنبال روندی هستیم تا بتواند به نتایجی ملموس منتهی شود و از ایران خواسته ایم که در این باره گامهایی عملی بردارد.
نماینده آمریکا همچنین گفت: "جامعه بین الملل نگران آن است که ایران اجازه دسترسی به اطلاعات، مدارک و اماکن مورد نظر نمایندگان آژانس را به آنها ندهد، در حالی که این دسترسی می تواند به حل بحران هسته ای ایران کمک کند.
در جریان همین کنفرانس ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا در بیانیه ای مشترک اعلام کردند که ایران باید "فعالیت های مربوط به غنی سازی اورانیوم" را به حال تعلیق درآورد. درخواستی که مکررا از سوی ایران رد شده است.
گفت و گوهای اتمی ایران با کشورهای ۱+۵ (شامل پنج عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل یعنی آمریکا، بریتانیا، فرانسه، چین و روسیه به علاوه آلمان) پس از ۱۴ ماه توقف، روز شنبه ۱۴ آوریل (۲۶ فروردین) در شهر استانبول در ترکیه از سر گرفته شد. دو طرف گفت و گوهای اخیر را "مثبت و سازنده" ارزیابی کردند.
کشورهای غربی ایران را به تلاش برای دستیابی به سلاح هسته ای متهم کنند، اما ایران ضمن رد این اتهامات برنامه های اتمی خود را صلح آمیز توصیف می کند.
شورای امنیت سازمان ملل طی حدود شش سال گذشته با صدور بیانیه ها و قطعنامه هایی از ایران خواسته است که برای شفاف سازی فعالیت های اتمی خود با نهادهای بین المللی همکاری کامل داشته باشد و تا زمانی که جامعه جهانی از صلح آمیز بودن این فعالیت ها اطمینان نیافته، بخشی از برنامه های اتمی خود، به خصوص در زمینه غنی سازی اورانیوم را به حالت تعلیق در آورد.
این شورا برای وادار کردن دولت ایران به قبول خواست های مندرج در این مصوبات، یک رشته تحریم های بین المللی را علیه ایران به اجرا گذاشته است، اما مقامات جمهوری اسلامی قطعنامه های شورای امنیت را غیرقانونی دانسته و از پذیرش آنها خوداری ورزیده اند.
Source: http://www.bbc.co.uk/persian/iran/2012/05/120507_l31_iran_us_nuclear_conference.shtml

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر