v

v

۱۳۹۱/۰۳/۱۵

اجساد سه افغان اعدام شده در ایران به خانواده‌هایشان تحویل شد


آمار دقیقی از تعداد زندانیان افغان در ایران در دست نیست، اما هر چند وقت یک بار از اعدام شهروندان افغانستان در ایران خبر می رسد.
خبرگزاری هرانا - اجساد سه تن از شهروندان افغانستان که به تازگی به جرم قاچاق مواد مخدر در ایران اعدام شده اند، به افغانستان منتقل شده است.
به گزارش بی بی سی، مقامات افغان در ولایت نیمروز که هم مرز با ایران است می گویند، اجساد این افراد را که از ساکنان ولایت تخار در شمال افغانستان بوده اند، به خانواده هایشان تحویل داده اند.
به گفته مقامات افغان، دو نفر از اعدام شده ها حدود بیست و پنج و نفر سومی، سی و شش سال عمر داشته اند. گزارشها می رساند که این افراد دو سال پیش در شهر زاهدان ایران به اتهام قاچاق مواد مخدر زندانی شده بودند. آمار دقیقی از تعداد زندانیان افغان در ایران در دست نیست، اما هر چند وقت یک بار از اعدام شهروندان افغانستان در ایران خبر می رسد.
بیشتر این افراد به اتهام قاچاق مواد مخدر اعدام می شوند، اما انتقادهای زیادی نسبت به چگونگی محاکمه این افراد وجود داشته است. ناظران می گویند، دسترسی زندانیان افغان در ایران به وکیل مدافع محدود است و شفافیت زیادی در مورد چگونگی رسیدگی به پرونده ها و اتهامات علیه آنان نیز وجود ندارد.
نهادهای حقوق بشری در افغانستان در گذشته از دولت این کشور خواسته اند که برخورد ایران با پناهندگان افغان را ارزیابی کرده و با مقامات ایرانی در مورد بازداشت و محاکمه شهروندان افغان از مجراهای قانونی به تماس شود. سال گذشته پخش گزارشهایی در مورد اعدام شهروندان افغان در ایران، باعث راه اندازی تظاهرات در شهرهای مختلف افغانستان از جمله کابل و هرات شد.

Source: http://hra-news.org/1389-01-28-00-30-11/12498-1.html

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر